Použití kompenzátorů

Kompenzace teplotní dilatace v těsných prostorech

Kompenzace teplotní dilatace potrubí obvykle zajišťují přirozené kompenzační prvky, jako jsou tvarové L- nebo U-kompenzátory. V mnoha případech však tvarovou kompenzaci nelze použít, například z důvodu stísněných prostorových podmínek. V takovém případě přichází na řadu kompenzátor pro vyrovnání délkových změn. Přebírá změnu délky v celém rozsahu a instaluje se na trase potrubí, kde dochází k roztahování nebo smršťování potrubí.


Nejběžnější forma: Osové kompenzátory

Nejčastěji se používají osové kompenzátory, které přenáší pohyby potrubí podél své osy. Úsek potrubí obsahující osový kompenzátor je vždy přímý – odbočky ani změny směru se v něm nenachází. Bezpečné a stabilní upevnění takového kompenzačního úseku zajišťují na obou koncích pevné body. Mezi nimi jsou instalována kluzná uložení, kompenzátor a před ním i za ním tzv. vodicí ložiska. Jedná se o speciální ložiska, která umožňují pohyb pouze v axiálním směru, takže potrubí zachovává svůj směr a nevychýlí se.


Vzdálenost vodicího ložiska od kompenzátoru se určuje výpočtem. Pomocí výpočtu lze také určit síly působící na pevný bod, které vznikají smršťováním nebo roztahováním trubky a vnitřním tlakem v potrubí. Například v potrubí o průměru 200/300 mm se může při zkušebním tlaku pět až šest barů vyvinout síla o velikosti několika tun.


Další typy kompenzátorů

Pohyby trubek probíhají také v jiných směrech. Například laterální kompenzátory se instalují v případě, že k pohybu potrubí dochází nejen v axiálním, ale také v příčném směru. To je případ, když je třeba kompenzovat nesouosost stavební konstrukce, kdy je potrubí vedeno různými částmi budovy, podlahy jsou nerovné nebo osy potrubí nejsou v jedné přímce.


Angulární nebo kloubové kompenzátory absorbují úhlové pohyby. Dokáží lépe přenášet pohyby potrubí zejména v rozsáhlých potrubních systémech a při vysokém tlaku, například ve výškových budovách, a zabraňují vzniku vysokých tlakových reakčních sil.


Před instalací: Vypočítejte síly působící na pevný bod a v případě potřeby zvažte předepnutí

Úspěšné použití osového kompenzátoru vyžaduje přesné projektování pevných bodů a kluzných uložení. Základem je výpočet všech součástí potrubního systému a sil, které na ně působí. 

Stanovení délkové roztažnosti

Volba kompenzátoru závisí na směru a rozsahu dilatace, kterou je třeba stanovit matematicky se zohledněním podmínek instalace (např. teploty).


Výpočet sil v pevném bodě

Společnost MÜPRO Vám po výběru kompenzátoru prostřednictvím svého aplikačního oddělení ráda poskytne podporu při výpočtu sil působících na pevný bod a při projektování odpovídajících pevných bodů a kluzných uložení. Pro správné provedení je třeba mít k dispozici následující informace o kompenzátoru, které uvádí výrobci kompenzátorů:

  • tlaková reakční síla FDR
  • odpor vlnovcového kompenzátoru FE

Dále je nezbytná statika potrubí, z níž vyplynou údaje o třecí síle potrubí FLR. Na základě těchto informací určí aplikační technici MÜPRO horizontální síly působící na projektované pevné body (síla v pevném bodě). Navrhuje se poloha a rozměry pevných bodů na začátku a na konci potrubí a počet a poloha kluzných uložení, která slouží jako vodicí ložiska. 


Odborná montáž: Dodržujte pokyny výrobce!

Po přesném výpočtu následuje odborná instalace. Je nezbytné dodržovat pokyny výrobce k instalaci, aby nedošlo k poškození kompenzátoru a potrubí během uvedení do provozu a aby byla zaručena funkčnost systému.

Potřebujete pro svůj projekt technickou podporu?